Mitropolia Moldovei

Locatie si scurta descriere a Catedralei Mitropolitane Iași

Catedrala Mitropolitană de la Iași

In capitala culturii romanesti, orasul marilor iubiri si al marilor idei gasim pe “maica bisericilor moldave” – Catedrala Mitropolitană. Spațiu sfânt pentru rugătorii, închinătorii și nu in ultimul rand pentru pelerinii Sfintei Cuvioase Parascheva. Catedrala Mitropolitană din Iași, cu hramul Sfânta Parascheva, Întâmpinarea Domnului și Sfântul Mucenic Gheorghe, este biserica catedrală a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, una dintre cele șase catedrale mitropolitane ortodoxe din România.

La Catedrala Mitropolitană, ca și la mănăstire, se face slujbă în fiecare zi, deci și moaștele se pot cinsti în orice zi a săptămânii.  Daca ajungi in Iasi si ai putin timp liber trebuie sa vizitezi acest monumet istoric ca si toate celelalte biserici.

Hai la Catedrala Mitropolitană de la Iași